Baza wiedzy
Kopia zapasowa bazy danych MySQL
Dodane przez Kamil Podolak on 31 December 2016 16:27:13

Kopię zapasową (backup) bazy danych MySQL możemy wykonać na kilka sposobów:

  1. Pobranie kopii bezpośrednio z poziomu panelu administracyjnego DirectAdmin
  2. Eksport bazy danych do pliku .sql w phpMyAdmin
  3. Wykonanie polecenia mysqldump w shellu

Sposób nr. 1 – kopia w panelu administracyjnym

Zaloguj się do panelu administracyjnego DirectAdmin, wybierz dowolną domenę podpiętą pod konto, a następnie w zakładce Twoje konto wybierz opcję Bazy danych MySQL, aby wyświetlić wszystkie utworzone bazy danych. Teraz wystarczy najechać na napis Ściągnij przy interesującej nas bazie danych, aby pobrać backup lokalnie na komputer:

Sposób nr. 2 - phpMyAdmin

Przejdź do phpMyAdmin wpisując w przeglądarkę np. http://nowa-domena.pl/phpmyadmin UWAGA! nowa-domena.pl to tylko przykład! Zamiast nowa-domena.pl wpisz jedną z domen, która jest podpięta pod konto hostingowe i działa z naszego serwera (ma ustawione nasze DNSy).

Alternatywnie można kliknąć w hiperłącze Przejdź do phpMyAdmin’a (widoczne na zrzucie ekranowym ze sposobu nr. 1)

Do phpMyAdmin zaloguj się przy użyciu użytkownika i hasła przypisanego do danej bazy danych. Po pomyślnym zalogowaniu należy wybrać z listy bazę danych, której kopię chcielibyśmy wykonać. W naszym przykładzie jest to baza o nazwie poradnik_wp1.

Kolejny krok to wybranie opcji Eksport z belki nawigacyjnej:

Teraz pojawią się opcję eksportu bazy. Domyślnie zaznaczona jest opcja Szybko, która tworzy kopię całej bazy (wszystkie tabele i rekordy). Jeśli chcemy uzyskać kopię zapasową wybranych tabel to wybieramy opcję Dostosuj i modyfikujemy ustawienia według własnych potrzeb. Na koniec wystarczy kliknąć w przycisk Wykonaj, aby rozpoczęło się pobieranie pliku .sql z backupem bazy danych.

Sposób nr. 3 - Shell

Ostatni sposób wykonania kopii bazy danych może wydawać się najbardziej skomplikowanym spośród opisanych w tym artykule, ale tak naprawdę to tylko pozory. Po zalogowaniu się do shella wykonujemy następującą komendę:

mysqldump nazwa_bazy -u użytkownik -phasło -h host_do_połączenia_z_bazą > nazwa_kopii.sql

Przykładowo:
mysqldump poradnik_wp1 -u poradnik_wp1 -ptest123 -h sql.s21.vdl.pl > kopia_bazy.sql

Prawidłowo wykonana komenda nie zwróci żadnego błędu i po chwili nasza kopia zapasowa bazy danych będzie widoczna w katalogu, w którym aktualnie się znajdujemy. Plik .sql możemy pobrać lokalnie na komputer z którego się łączymy przy użyciu np. FTP.

(17 głosy)
Przydatne
Nieprzydatne

LinuxPL.com Support © 2002-2018 H88 S.A.